top of page

Adéla Mokrá: "Nebojím se spadnout na zem a nevadí mi modřiny a odřeniny."

01
02
03
04
05
06
07
08
09
10

Adéla je jediná česká tricklinerka, která se účastní Českého poháru v trickline. V závodech se často dokáže vyrovnat i některým mužským protějškům. U trickline jí nikdo neřekne jinak, než "Adys". Je jí 20 let a zabývá se výživovým poradenstvím. Kromě trickline  má zálibu v jízdě na motorce. Protože se pohybuje poměrně daleko od slacklinových komunit ve větších městech, trénuje většinou sama doma v Radějově na Jižní Moravě. Její zatím nejlepší výkon bylo čtvrté místo v jednom ze závodů. Minulý rok měla bohužel úraz kolene, proto s trickline na nějakou dobu musela přestat.

Jak ses ke slackline dostala?

Ke slackliningu jsem se dostala v roce 2013, inspiroval mě tehdy můj spolužák, který už tento sport dělal. Chodili jsme spolu do parku v Brně. Mezi dva stromy jsme natáhli slackline a zkoušeli jsme to.

Co tě na chození začalo tak bavit, že jsi u toho vydržela?

Abych pravdu řekla, tak ze začátku mě to moc nebavilo. Nemohla jsem přijít na to, jak se na tom udržet. Ale když jsem to začala víc zkoušet, a zjistila jsem, jak udržet balanc, tak mě slackline začal bavit. Jenom u chození jsem ale dlouho nevydržela. Nepřešla jsem tehdy ani 10m lajnu a už jsem zkoušela skákat. Já i můj spolužák jsme byli dost soutěživí, takže úspěch jednoho motivoval k lepšímu výsledku i toho druhého. Takže jsme se rychle učili stále nové a nové triky.

Věnovala ses, nebo se stále věnuješ, ještě nějakému jinému sportu, než je slackline?

Už od mala mi mamka říkala, že rostu pro cirkus. U utírání nádobí jsem třeba musela na chvilku odložit utěrku a projít se po kuchyni po rukách. Myslím si, že mám pohybový talent tak trochu vrozený. Vždycky mě také lákaly spíše sporty, které nejsou pro holky moc typické. Možná je to i tím, že jsem vyrůstala v partě kluků. Ve škole jsem se věnovala 4 roky judu a karate. Měli jsme to jako povinný předmět, z kterého jsme i maturovali.

Měla jsi někdy nějaký úraz na slackline? Je slackline nebezpečný sport?

Úrazů jsem měla až dost. Je to myslím hlavně proto, že se nebojím spadnout na zem a nevadí mi modřiny a odřeniny. Jako malá jsem jinak než odraná a fialová domů nechodila. Horší byly ale zlomeniny. Měla jsem jednou nalomené žebro, a to jsem v noci nemohla ani spát, hrozně jsem se dusila. Co bylo ale nejhorší, tak vykloubené koleno. To se mi stalo v roce 2014, a tím, že mám z doktorů docela strach, tak jsem to moc neřešila. Po pár týdnech jsem koleno zase rozchodila, ale nikdy to nebylo ono, cítila jsem, že není pevné. V listopadu 2015 se pořádaly závody v Brně, kde jsem si koleno zase vykloubila při triku „backside freefall“ (ze sedu na lajně otočka o 360° a dopad na hrudník).  Od té doby jsem si řekla, že už je na čase s tím něco dělat. Koleno sice ještě v pořádku není, ale brzo mě čeká operace, tak doufám, že budu brzo zase skákat.

Co na to, že děláš tento sport, říká tvoje rodina a kamarádi?

Maminka moc ráda nebyla, když jsem s tím začala. Ale nikdy mi to nezakazovala, spíš mě vždycky podporovala. Dokonce mě i zasponzorovala, když jsem si kupovala na trickline kladkostroj, takže za to jí moc děkuju. Kamarádi mi vždycky říkají, že jsem šílená, jak na tom můžu skákat a vůbec, jak se na tom můžu udržet.

Na co myslíš, když skáčeš?

Na nic zajímavého nemyslím, jen na ten trik, který chci skočit. Ale když si natáhnu normální lajnu, po které jen chodím, tak poslouchám hudbu a mám naprosto vypnuto. Je to prostě relax.

Dá se popsat i to, co cítíš, když skáčeš?

To, co vnímám teď se špatným kolenem, je skrytá radost a zároveň šílený strach a nejistota.

Je nějaký slacklinový mezník, kterého bys chtěla dosáhnout? Slacklinový sen?

Myslím si, že nějakého slacklinového snu jsem se vzdala už dřív. Vždycky mi v tom něco bránilo. Nebo jsem to byla právě já, tou překážkou. Jsem ale strašně ráda, když dostanu nějakou možnost někde se ukázat. Myslím tím například různé exhibice a představení na trickline.

Představ si, že by ses ke slackliningu nedostala. Co bys pravděpodobně dělala, čemu by ses věnovala, a kde bys byla? 

Asi nedokážu říct přesně, co bych dělala, ale pravděpodobně bych zůstala u mojí motorky a jezdila bych na ní mnohem častěji. Já jsem totiž dost přelétavá a většinou nezůstanu u něčeho moc dlouho. Slackline mě ale pořád baví a nechci se na to vykašlat, jako na vše ostatní.

 

Setkáváš se stále s předsudky vůči ženskému pohlaví v tomto sportu?

Na různých exhibicích a závodech vždycky padne věta typu „Ty vole, na tom skáče i holka, jo?“. Udělá mi to vždycky docela radost.

V čem si myslíš, že jsou hlavní rozdíly mezi kluky a holkami u trickline?

Přijde mi, že kluci jsou o něco šikovnější. Dokážou se ve vzduchu lépe orientovat, než holky. Také se míň bojí a skáčou daleko čistěji.

Pohybuješ se u slackline raději v prostředí holek, nebo kluků? Nebo je ti to jedno?

Pohybuji se spíše v prostředí kluků, ale to už od malička. Pokud skáču mezi s kluky, snažím se být lepší než oni, ale to je ta moje soutěživost. Nevadí mi ale, že prohraju, nebo neskočím ten samý trik, co oni. Právě naopak - motivují mě.

Zažila jsi někdy, že ses u slackline v prostředí kluků necítila dobře? Proč?

Ne, snad nikdy. Jak jsem říkala, tak už od malička se spíš kamarádím s kluky. Ale tím neříkám, že mi holky vadí.

Zvládne holka sama všechny úkony spojené se slackline (nošení těžkých batohů, systém napínání, síla na napnutí)?

Myslím, že holka to zvládne bez problému, alespoň co se týče trickline. Když jsem to zvládla já, zvládnou to i ostatní.

Může s trickline začít jakákoliv holka, nebo by měla mít nějaké specifické předpoklady, zkušenosti? (např. s lezením)

Může, nevidím v tom žádný problém. Já třeba s lezením zkušenosti nemám téměř žádné. Párkrát jsem byla lézt na stěně, která byla navíc pro děti, ale mně to přišlo vždycky těžké!

Je nějaká vlastnost, kterou by holka určitě neměla mít, jestli se chce věnovat trickline? A kterou by mít měla?

Myslím, že by měla převažovat odvaha a asi by neměla mít strach z pádu.  

Pociťuješ k nějaké holce rivalitu? Nebo všímáš si, že by se tohle někde dělo?

Nepociťuji. Na závodech mám v podstatě jen jednu rovnocennou soupeřku, a tou je Justýna Wallis z Polska. Ale když se na soutěžích sejdeme, tak to, že jsme samy dvě mezi tolika kluky, nás spíše spojuje. Ale nikdy jsem k ní žádnou rivalitu neprojevovala, ba naopak, jsem moc ráda, že ji znám.

© 2016 by Tereza Krr

bottom of page